شاهدانه

شاهدانه را می توان یکی از مغذی ترین و مفیدترین دانه ها در سراسر جهان و منبع کاملی از آنزیم به شمار آورد. دانه های شاهدانه حاوی پروتئین ، اسید های مفید چرب ، ویتامین E ، کلسیم و کلروفیل بالا می باشند. شاهدانه بیش هزاران سال است که به عنوان یک منبع غنی از فیبر برای سوخت و ساز استفاده می شود. در ادامه مطلب می خواهیم به طور کلی با گیاه فوق العاده شاهدانه و خواص دارویی آن آشنا شویم:

شاهدانه، گیاهی است یک ساله که طبق نظر حکمای طب سنتی از نظر طبیعت مرکب است یعنی برگ آن سرد و خشک و تخم آن دارای طبیعت گرم و خشک می باشد. دانه های ریز و یکدست شاهدانه که بافتی نرم و طعمی شبیه آجیل دارند، بسیار پرطرفدار هستند. این دانه های سبز و زرد رنگ را معمولا روی سالاد می پاشند و از حالت خام آن در شکلات و به جای تخم آفتابگردان استفاده می کنند.

در طب سنتی چین از تمام قسمت‌های مختلف گیاه به عنوان دارو استفاده می‌شود.

خواص شاهدانه

– ضد اسپاسم و انقباضات عضلانی است.

– مسهل است و در درمان یبوست کاربرد دارد.

– برای افرادی که دچار احتباس ادرار شده‌اند، کارساز است.

– ضد انگل معده است.

– در استعمال خارجی به خصوص روی تاول‌ها کاربرد دارد.

– گیاه شاهدانه ارزش زیادی برای معالجه کزاز دارد.

– گیاه شاهدانه مسکن واقعی و موثری برای درد شکم و معالجه میگرن و درد اعصاب و روماتیسم است.

– خوردن برگ آن رطوبت‌های معده را خشک می کند.

– روغن شاهدانه گرم و خشک است و برای درد گوش مفید است.

لازم به ذکر است که خوردن زیاده از حد آن مضر است و موجب سردرد، تاری دید و درد معده می‌شود و در موارد مصرف زیاد، استفراغ نیز دیده شده است.

فواید و خواص شاهدانه برای درمان بیماری ها و سرطان

 از دیرباز گیاه شاهدانه بابت خواص تسکین بخشی درد ناشی از گر گرفتگی و انقباض عضلانی معروف بوده است. دانشمندان آمریکایی اعلام کرده اند ترکیب شیمیایی گیاه شاهدانه می تواند مانع گسترش سلول های سرطان سینه در بدن شود.
برخی از مبتلایان به بیماری «ام اس» برای برطرف کردن علائم مشکل خود، به طور قانونی از این دارو استفاده می کنند.

خوردن برگ آن رطوبت های معده را خشک می کند.

روغن شاهدانه گرم و خشک است و برای درد گوش مفید است.

محققان موفق به کشف یک ماده شیمیایی در گیاه شاهدانه شده اند که تاثیر ضدافسردگی دارد.

شـاهدانه خشکی پوست و ناراحتی مو را کاهش می دهد و درمان می کند.

التهاب و علایم آرتریت را کاهش می دهد.

گیاه شـاهدانه مسکن واقعی و موثری برای درد شکم و معالجه میگرن و درد اعصاب و روماتیسم است.

علایم قاعدگی را کاهش می دهد.

دانه های شـاهدانه دارای خواص تغذیه ای فراوانی هستند و منبع خوبی از اسیدهای چرب ضروری و اسیدهای آمینه ضروری و نیز مواد معدنی هستند.

طبق نتایج تحقیقات، افرادی که به طور منظم دانه های شـاهدانه را مصرف می کنند فشار خون و همچنین میزان کلسترول بد در خون آن ها با کاهش روبرو خواهد شد.

پروتئین و آنزیم های موجود در دانه های بدون پوست شاهدانه، از آن جا که موجب کاهش ورم و التهاب می شود کمک خوبی برای مبتلایان به آرتروز و همچنین درد مفاصل محسوب می شود.

مصرف این ماده غذایی همچنین موجب تقویت سیستم ایمنی بدن و نیز تنظیم هورمون ها خواهد شد.

برخی از مبتلایان به بیماری «ام اس» برای برطرف کردن علائم مشکل خود، به طور قانونی از این دارو استفاده می کنند.

طبق نتایج تحقیقات، افرادی که به طور منظم دانه های شاهدانه را مصرف می کنند فشار خون و همچنین میزان کلسترول بد در خون آن ها با کاهش روبرو خواهد شد.

پروتئین و آنزیم های موجود در دانه های بدون پوست شاهدانه، از آن جا که موجب کاهش ورم و التهاب می شود کمک خوبی برای مبتلایان به آرتروز و همچنین درد مفاصل محسوب می شود.

خواص شاهدانه برای کاهش وزن

اگر به دنبال راهی برای کاهش وزن خود هستید، شـاهدانه را همراه با صبحانه میل کنید. مصرف شـاهدانه هنگام صبح و در وعده صبحانه، باعث احساس سیری طولانی طی روز در شما خواهد شد و به این ترتیب دیگر نسبت به خوردن غذاهای شور و شیرین اشتهای کاذب نخواهید داشت.

مضرات شاهدانه

لازم به ذکر است که خوردن زیاده از حد آن مضر است و موجب سردرد، تاری دید و درد معده می شود و در موارد مصرف زیاد، استفراغ نیز دیده شده است.

منبع: گیاه یاب – نمناک

——————————————

خواص درمانی : تخم آن به عنوان تونیک ، قائده آور ، مسکن ، مقدرمی باشد . استفاده زیاد از آن خطر ناک است . در درد عصب تری ژومو ، روماتیسم مفصلی ، دردهای عضلانی به کار برده میشود زیادی آن باعث غم و اندوه وترس و وحشت ، عطش فراوان و نهایتا منجر به جنون و مالیخولیا خواهد شد . اگر تخم آن را بو داده مصرف کنند از عوارض فوق کاسته میشود. گیاه شاهدانه ارزش زیاد برای معالجه کزاز دارد. فیتوسترل و کلین موجود در آن باعث کم شدن کلسترول و فشار خون میگردد.

ترکیب شیمیایی : از نظر ترکیب شیمیایی در شاهدانه کانابینول وپزدوکانابینول ومواد دیگری مانند رزین و کانین در آن وجود دارد. اثرات بیو لوژیکی شاهدانه در بدن انسان مربوط به ترکیبات فنلی و الکلی آن است . در سر شاخه های گلدار شاهدانه ، اسانس سسکی ترپن ، کانابین ، الکل منجمد و هیدر ات کانابین وجود دارد .

 

خواص دارویی شاهدانه

درمناطق دور بیشترین کاربرد شاهدانه در چین و هندوچین است. استوارت می نویسدکه در چین تمام قسمتهای مختلف گیاه شاهدانه در طب سنتی و چین به عنوان دارو کاربرد دارد.

از تخم شاهدانه به عنوان تونیک، نیروبخش، مسهل وملین، نرم کننده، مدر، مسکن، ضد جانور، انگل معده و مخدر استفاده می شود. مصرف زاید یر حد مجاز آن خطرناک است. یعنی از مسکن هایی است که طبق معمول،اسراف در خوردن آن خطرناک است.

تخم شاهدانه در موارد زکام و ناراحتیهای پس از زایمان و قی و استفراغ شدید مصرف می شود و در استعمال خارجی، رویتاول ها و زخم ها و به طور کلی زخم سر و کچلی می اندازند. ماسون وتئوبالد می گویند که گیاه شاهدانه ارزش زیادی برای معالجه کزاز دارد. گیاهشاهدانه مسکن واقعی و مؤثری برای درد شکم و معالجه سوء هاضمه با علایم درد وبرای سرطان ها و زخم ها اثر شفا بخش دارد به علاوه برای معالجه میگرن ونورالژی و رماتیسم و درد اعصاب مفید است.

از تخم آن پس از اینکه بهترتیب خاصی تهیه و به صورت دارو آماده شد برای پایین افتادگی رحم و کمک بهوضع حمل و به عنوان تب بر استفاده می شود.

شاهدانه طبق نظر حکمای طب سنتی، از نظر طبیعت، قسمت های مختلف آن متفاوت است. ـ تخم آن خیلی گرم و خشک است. پوست آن سرد و خشک است و از نظر خواص معتقدند که به علت مرکب القوی بودن برگ آن در عین حال که فرح، سرور، نشاط ونیکویی به رنگ رخسار می آورد، مخدر نیز هست و پس از آن سستی می آورد. بعداز آن که آثار قسمت گرم آن نشاط است زایل شد آثار قسمت سرد آن که تخدیر وسستی است ظاهر می شود و اشتهای غذا را از بین می برد و نهایتاً موجب غم،تکدر، تاریکی دید چشم، جنون، مالیخولیا، ترس بسیار و استسقا می شود.

عصاره برگ آن برای از بین بردن شپش سر و ریختن چند قطره از عصاره برگ وروغن آن در گوش برای تسکین درد گوش نافع است. خوردن برگ آن رطوبت های معدهرا خشک می کند و شکم را می بندد و قبض می کند و ترشح ادرار را زیاد می کند.ضماد و برگ آن برای تحلیل ورم های گرم و تسکین دردهای عصبی مفید است. مقدارخوراک آن تا ۴ گرم و اسراف در خوردن آن مضر و خطرناک است.

تخم آن آشفتگی حال و به هم خوردن دل را تسکین می دهد و بادها را پراکنده می کند وقابض است. مضار آن این است که سردرد می آورد، دید چشم را کم می کند و مضرمعده است. برای احتراز از این عوارض باید سرخ کرده آن را خورد.

روغن شاهدانه گرم و خشک است و برای درد گوش، اعصاب، تحلیل ورم های سفت و نرمکردن سفتی رحم نافع است. چند قطره در گوش ریخته شود و یا روی سایر اعضا وورم مالیده شود.

روش تهیه عصاره گیاه شاهدانه:

سرشاخه های گلدارشاهدانه هندی ۱ واحد، الکل ۶۰ درصد ۶ واحد، آب مقطر ۱ واحد گرفته و طبق روشمعمول از آن عصاره تهیه می کنند. مقدار خوراک این عصاره ۵ سانتی گرم تا ۵دسی گرم بر حسب مورد در رفع حساسیت هایشدید و دردهای رماتیسمی مصرف می شود.

منبع: سایت دکتر علی بابایی

هشدار:

مواد روانگردان به موادی الحاق می‌شود که خاصیت تغییر در حواس پنج‌گانه و گاهی اوقات طرز تفکر افراد صورت می‌دهد. مواد روانگردان حاصله از شاهدانه (ماری جوانا و حشیش) تی.اچ. سی می‌باشند.

حشیش ماده‌ای جامد اما بسیار نرم است که از صمغِ گیاهِ مؤنث شاه‌دانه بدست می‌آید. حشیش اثراتی مشابه ماری جوانا (علف، کانابیس، شاهدانه، گل) دارد.

ماری جوانا: این ماده از سر گل و برگ‌های جوان گیاهِ مؤنث شاه‌دانه بدست می‌آید.

منبع: ویکی پدیا

0 پاسخ

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

دیدگاهتان را بنویسید