http://www.Golsaran.com      |                                                                                                                                                |   صفحه اصلی  |
 

آلوورا (Aloe vera)

 

 آلوورا (aloe vera)

 

با توجه به اینکه در شرایط آب و هوایی کشور ایران گیاهان دارویی متنوعی می تواند تحت کشت قرار گیرد، شرکت گلساران شمال در کنار تکثیر گل و گیاهان زینتی، تولید نهالهای درختان مثمر و غیر مثمر، به ازدیاد آن دسته از گیاهان دارویی که تولید گیاهچه آنها از طریق روشهای سنتی با مشکل و یا یا کندی صورت می گیرد، توجه خاص نموده  است. اهمیت این موضوع از آن جهت است که در دهه های اخیر، به دلیل عوارض جانبی و نا مطلوب ناشی از مصرف داروهای شیمیایی، تمایل به مصرف داروهای گیاهی به ویژه در کشورهای پیشرفته افزایش یافته است. در این راستا متخصصان داروهای گیاهی با استفاده از تجهیزات آزمایشگاهی به بررسی دقیق تر و شناخت بیشتر عوامل موثر دارویی در انواع گیاهان پرداخته اند و هر روزه داروهای جدیدی را به بازار مصرف معرفی می نمایند. این درحالی است که داروهای طبیعی تولید شده در کشورهای در حال توسعه و بیش از نیمی از تولید این داروها در کشورهای غربی، به منابع طبیعی کشورها وابسته است. وابسته بون به منابع طبیعی به ویژه در کشورهای درحال توسعه و افزایش روز افزون مصرف داروهای گیاهی، به تدریج باعث تهی شدن سریع پوشش های طبیعی می شود. از این رو صنایع داروسازی و گروه های تحقیقاتی بسیاری از کشورها توجه خود را به کشت و پرورش گیاهان دارویی معطوف نموده اند. در کشت های مزرعه ای نه تنها گیاهان دارویی با سهولت بیشتری در مقایسه با گیاهان موجود در طبیعت رویش می یابند بلکه کمیت و کیفیت مواد موثره ی دارویی موجود در آنها نیز قابل کنترل است.

یکی از گیاهان دارویی-آرایشی بسیار مهم که در کشور ما کمتر مورد توجه قرار گرفته است، گیاه دارویی صبر زرد یا آلوئه ورا (Aloe vera) است. حدود 300 گونه از جنس آلوئه شناسایی شده است. این گونه ها از مناطق گرمسیر آفریقا و نواحی گرم مدیترانه منشا گرفته اند.مشهورترین گونه ای که از آن ژل تهیه می شود گونه Aloe barbadensis Mill معروف به آلوئه ورا است. آلوئه ورا گیاهی گوشتی و چند ساله است و می تواند در طول سال پاجوش های متعددی تولید نماید. در گیاه بالغ تعداد 12 تا 15 برگ به طول 40 تا 50 سانتی متر تولید می شود. عرض برگها در قاعده به 6 تا 7 سانتی متر نیز می رسد. برگها از قاعده به طرف انتها باریک شده و رنگ آنها در سطح فوقانی سبز مایل به خاکستری با لکه های منقوط است. کناره های برگ خاردار و گل آذین دارای گلهای لوله ای شکل زرد رنگ است. گلها در نهایت تولید میوه های سته ای کوچک و سبز رنگ می نمایند. ریشه در این گیاه ضخیم و به صورت ریزوم مانند است. ژل تهيه شده از برگ‌هاي گياه آلوئه به‌دليل كاربردهاي متنوعي كه در صنايع دارويي، آرايشي و بهداشتي دارد مورد توجه است.

 

نياز آبي آلوئه در تابستان و روز‌هاي گرم بالاست ليكن چون ريشه به رطوبت بالا حساس است لذا فقط زمانيكه خاك اطراف گياه خشك شده است اقدام به آبياري مي‌شود به عبارتي، خاك بين دو آبياري بايستي خشك شود. در صورت آبياري زياد، گياه به پوسيدگي ريشه مبتلا مي‌شود. آمار جهاني مبني بر ميزان سطح كشت اين گياه بطور رسمي گزارش نشده است. اطلاعات پراكنده حاكي‌ است، در كشور آمريكا بيش از 95 درصد آلوئه كشت شده در جنوب اين كشور يعني ايالت تگزاس واقع است. عملكرد هر هكتار 7-5 تن برگ به طور ماهيانه است. برداشت آلوئه نوعي هنر محسوب مي‌شود. زمان كوتاه بين برداشت و فرآوري جهت اطمينان از كيفيت بالاي آلوئه، بحراني و حساس است. شركت‌هاي معتبر فعال در اين زمينه بر روي روش برداشت دستي اجماع دارند، در روش دستي با قيچي باغباني برگ را از قسمت پايين جداكرده و سپس با يك چاقوي تيز حاشيه برگ را از خارهاي موجود تميز مي‌كنند.

 E-mail : info@golsaran.com  

 (تلفن تماس: 09113362084)

|Copyright © 2009 Golsaran Shomal Co.  All rights reserved |