درخت ژینکو گیاهی دو پایه و خزان کننده با نام علمی .Ginkgo biloba L از خانوادهGinkgoaceae  و متعلق به راسته ژینکوآل از گروه بازدانگان ابتدایی است. ژینکو درخت بسیار سازگاری است و در مناطق معتدل دنیا که بارندگی متوسط دارند، بخوبی رشد می‌کند.

بذر و برگ ژینکو دارای خواص دارویی است. بذرهای آن برای بیش از ۵۰۰۰ سال است که در طب سنتی چین، بعنوان داروی قابض برای ریه استفاده می‎شود تا آسم و سرفه را درمان کند. همچنین آنرا ضد سرفه، تصفیه کننده خون، کمک کننده هاضمه، ضد کرم، تب بر وآنتی بیوتیک نیز می‎دانند. شیره میوه این گیاه، اثر قوی محدود کننده و بازدارنده رشد باکتری مولد توبرکولوزیس دارد. برای تحلیل و پراکنده کردن بلغم، معالجه و کنترل آسم، تسکین سرفه، رفع ناراحتی‎های کلیه، کم ادراری و انواع ناراحتی‎های مثانه، سرطان، سوزاک و بیماری‎های پوستی مفید است. بطور کلی بذرها در چین بعنوان دارویی مقوی خورده می‎شوند.

عصاره برگ ژینکو، فعالیت بیولوژیکی وسیعی دارد. عصاره خالص برگ گیاه از نظر داروشناسی، دارای عمل بازکنندگی عروق شریانی و فعال کننده گردش خون در شرائین است که خود موجب رساندن خون بیشتر به بافتها می‎شود.

عصاره‎های استاندارد شده برای انواع بیماری‎ها و نارسایی‎های ذهنی و فیزیکی مرتبط با سن استفاده می‎شود و در درمان آلزایمر، اسکیزوفرنی، پارکینسون، نقص حافظه مرتبط با سن، ناتوانی مغزی، افسردگی و اضطراب به کار می‎رود. همچنین از سکته‎های مغزی و حمله‎های قلبی جلوگیری می‎کند و در درمان لنگی متناوب، درد ماهیچه ساق پا، آسم، آسیب‎های وارده به شبکیه چشم، نوعی ناشنوایی، طنین مزمن گوش یا زنگ گوش، سرگیجه مزمن، نارسایی‎های جنسی، درد معده، بیماری‎های پوستی، ایجاد لخته در رگ و سایر اختلالات قلبی، عروقی و اعصاب مرکزی مؤثر است.