پیش فروش گیاهچه های درخت پالونیا ، سریع رشدترین درخت تولید شده به روش کشت بافت توسط شرکت گلساران شمال ایرانیان

۰۹۱۱۳۳۶۲۰۸۴

پالونیا (Paulownia elongata) درخت بسیار سریع الرشدی است و در مقایسه با سایر درختان، زمان بهره برداری سریعتری دارد و عملکرد تولید چوب آن در هکتار نیز از درختان دیگر بیشتر است. استحکام بالا، سبک بودن و کیفیت بالای چوب درخت پالونیا آن را برای استفاده در تولید انواع مبلمان، درب و پنجره منازل، ساخت جعبه، کانتینر های چوبی، تخته های چند لایه و در نهایت تولید خمیر کاعذ مناسب نموده است. در کنار این خصوصیات، مقاومت نسبی این درخت به خشکی نیز قابل توجه است. ازدیاد این گیاه از طریق قلمه ساقه به راحتی انجام نمی شود و عمدتا در تکثیر آن از قلمه ریشه استفاده می شود. استفاده از این روش ازدیاد، علاوه بر احتمال گسترش آلودگی، از سرعت چندانی برخوردار نبوده و به ویژه در شرایطی که هدف ایجاد کلون از درختی با شاخصه های رشدی مناسب باشد، سالها زمان نیاز دارد. بنابراین با استفاده از ازدیاد درون شیشه ای می توان تعداد بسیار زیادی از گیاهان مورد نظر را در فاصله زمانی بسیار کوتاه و بدون توجه به فصل خاصی از سال به صورت کاملا سالم و عاری از بیماری تولید نمود. در صورتی که برای ازدیاد درختان پالونیا از بذر استفاده شود، خصوصیات رشدی درختان حاصل از هر بذر ممکن است با هم متفاوت باشد و بتوان از میان دانهال های تولید شده درختانی با شاخصه ای رشدی برتر را شناسایی و انتخاب نمود. در چنین شرایطی اهمیت ازدیاد درون شیشه ای برای تولید کلون از درختان گزینش شده بیش از پیش آشکار می شود. بنابراین به منظور ارایه روشی کارآمد برای تولید انبوه ریزازدیادی گیاه پالونیای خواهد بود. شرکت دانش بنیان گل آذین رشت هم اکنون در مرحله تکثیر انبوده گیاه پالونیا با استفاده از تکنیک کشت بافت قرار دارد.

paulownia

اطلاعاتی دیگر از این گیاه:

از ویژگیهای درخت پالونیا می توان به موارد زیر اشاره کرد: • مقاومت به کم آبی • مقاومت به خاکهای آهکی و گچی • مقاومت به خاکهای با زهکش بد • مقاومت به دود و هوای مناطق صنعتی پالونیا از درختان خیلی مناسب برای جنگل کاری سریع، توسعه فضای سبز شهر و روستا و کشت تؤام با انواع گیاهان زراعی رایج است. پالونیا دارای پوست خاکستری، قهوه ایی یا سیاه است که برروی پوست آن دردرختهای جوان عدسکهایی وجود دارد. شاخه های جوان از کرکهای غده ایی پوشیده شده اند و رشد شاخه ها بصورت انشعابات دوشاخه ایی کاذب است. برگها در درختان جوان بزرگ و با دمبرگهای بلند می‌باشد. گل آذین خوشه مرکب و گلها به رنگ ارغوانی و صورتی هستند ، میوه کپسول و بذرها ریز و بالدارند و بوسیله باد پراکنده میشوند. پالونیا درختی خزان پذیر بوده که گلهای خوشبو زیبایی دارد. این درخت زمانی که در گل کامل است، تماشایی ست، خوشه های گل ایستاده به رنگ ارغوانی روشن با گل های بسیار خوشبو به رنگ سفید آبی که در اردیبهشت ماه ظاهر می شوند. چوب این درخت بسیار سبک و نرم می باشد. این درخت ارتفاعی بین ۸ تا ۱۲ متر دارد و حدود ۸ متر گستردگی دارد، از این رو درخت سایه دار تلقی میشود و به این منظور به طور گسترده در کشور چین کاشته می شود. این گیاه، درختی است با برگ های پهن و بسیار بزرگ به طول ۳۰سانتی متر و عرض تا ۲۰سانتی متر و قلبی شکل. عمر زیستی این درخت به طور متوسط ۳۰۰ سال است.

۱- بایداز کاشت این نوع درخت در کنار دیوار خودداری شود. ۲ – خودداری از کاشت درخت پالونیا در نزدیکی لوله های آب لازم است. ۳- حداقل در سال اول کاشت، درخت بایددر زمانهای معین آبیاری شود. بطوریکه هیچگاه خاک آن خشک نشده و برگهای آن جمع نشود. ۴- سعی شود در ابتدای رشد روند مسیر حرکت درخت را با هرس نمودن شاخه ها و جوانه های آن تعیین شود. ۵- حداقل سعی شود تا فاصله ۲ الی ۳ متر از ایجاد شاخه به سمت اطراف جلوگیری نموده و یک جوانه قوی را برای قلمه انتخاب شود. پالونیا نماد مهمی در ژاپن است. شرکت گلساران شمال گیاه پالونیا را بوسیله تکنیک کشت بافت تکثیر می کند.