سایه سوء‌تغذیه برسر ۵‌میلیون ایرانی

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درجمع پزشکان عمومی راوی خبری نگران‌کننده از وضع تغذیه و سلامت ایرانی‌ها شد. فقر، سبد تغذیه ایرانی‌ها را نشانه گرفته و به گفته ربیعی به جز‌ درصدی از مردم که در سمت راست نمودار پراکندگی ثروت درکشور هستند، در طرف دیگر این نمودار ‌درصدی از مردم بسیار فقیر ایستاده‌اند که چند‌میلیون نفر را تشکیل می‌دهند و در آستانه سوءتغذیه قرار گرفته‌اند.

او درچهارمین گردهمایی سالانه انجمن پزشکان عمومی با اشاره به آغاز طرح تحول نظام سلامت در اردیبهشت‌ماه ‌سال ٩٣ گفت: «طبق نموداری که از پراکندگی ثروت درکشور وجود داشت‌، درصدی از مردم در سمت راست این نمودار بسیار ثروتمند بوده و رفتارهای اقتصادی غیرمتعارفی در این دهک وجود دارد اما در طرف دیگر این نمودار‌ درصدی از مردم بسیار فقیرند و چهار تا پنج‌میلیون نفر آنها در آستانه سوءتغذیه قرار دارند. در میانه این نمودار هم می‌بینیم که با ۲۰۰‌هزارتومان دهک‌ها جابجا می‌شوند. طبق مطالعه‌ای که انجام شده، حتی درمیانه این نمودار یک بیماری باعث می‌شد که دهک‌ها جابجا شوند.»

او از تعریف برنامه حمایت غذایی برای جلوگیری از سوءتغذیه در وزارت رفاه خبر داد و یادآوری کرد که «علاوه بر این درحوزه فقر آموزشی کار مبارزه با مسأله بازماندگی از تحصیل را طراحی کردیم که خوشبختانه به نتیجه رسید و طبق مطالعات دانش‌آموزانی که در مدرسه می‌ماندند، جرم کمتری انجام می‌دادند.»

ربیعی با بیان این‌که پزشکان طب عمومی خانواده بزرگی هستند که در جهت رفاه و کاهش درد مردم اقدام می‌کنند، یادآوری کرد:  «شاید امروز موضوع اخلاق گوهره گمشده کشور ما باشد. باید توجه کرد که اگر مباحثی چون اخلاق، احترام و غیره خدشه‌دار شود بازگرداندن آنها بسیار دشوار است. بنابراین درکنار طب عمومی، اخلاق عمومی هم باید وجود داشته باشد.»

ربیعی در ادامه با تأکید بر این‌که طرح تحول نظام سلامت با هدف پیشگیری از افتادن مردم در دام فقر آغاز شد، گفت: «هدف‌گیری این طرح این بود که هزینه‌های کمرشکن سلامت کاهش یابد و افراد را از تله فقر نجات دهد، چراکه یک بیماری جدی می‌توانست زندگی را تغییر دهد. شیرینی طرح تحول نظام سلامت این بود که ۱۱‌میلیون نفر فاقد بیمه تحت پوشش بیمه قرار گرفتند که عمده آنها کارگران غیررسمی و حاشیه‌نشین‌ها بودند و این موضوع نشان می‌دهد که دهک‌گیری‌های ما در طرح تحول سلامت اشتباه نبوده است.»

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان این‌که حتما طرح تحول سلامت دارای اشکالاتی است و نقدها به ما کمک می‌کند که آنها را اصلاح کنیم و بتوانیم موفقیت بیشتری داشته باشیم، ادامه داد:  «درحال حاضر مهم‌ترین مسأله ما تأمین منابع پایدار است. ما در یک‌سال ۱۰‌میلیون نفر را بیمه کردیم. هزینه‌های بیمارستانی و سرپایی را تقبل کردیم. پرداخت از جیب مردم را به ۶‌درصد کاهش دادیم. طرح تمام‌وقتی پزشکان را ایجاد کردیم و همزمان کتاب ارزش‌های نسبی را اجرا و تعرفه‌ها را اصلاح کردیم. این درحالی بود که زیرساخت‌ها را آماده نکرده بودیم. حال من به‌عنوان مسئول سازمان رفاه شانه‌هایمان خرد شده اما هنوز تلاش می‌کنیم تا طرح تحول سلامت را ادامه دهیم.»

نیمی از پزشکان عمومی کشور طبابت نمی‌کنند
در ادامه این نشست، رئیس انجمن پزشکان عمومی کشور اعلام کرد که «نیمی از پزشکان عمومی کشور طبابت نمی‌کنند.» عباس کامیابی این را به معنی‌ سرمایه‌سوزی دانست و گفت: «طبابت نکردن نیمی از پزشکان عمومی کشور، به صلاح نظام سلامت نیست.»

او با اشاره به انتخابات دوره دهم مجلس ادامه داد: «خوشبختانه حضور بیشتر پزشکان عمومی را در مجلس جدید شاهد هستیم که امیدواریم این اتفاق به استمرار فراکسیون طب عمومی در مجلس بینجامد، همچنین با این پزشکان درمجلس جلسه‌ای برگزار می‌کنیم تا درمورد پزشک خانواده بحث‌ و تبادل‌نظر داشته باشیم.» رئیس انجمن پزشکان عمومی کشور با بیان این‌که پزشک خانواده تحولی بزرگ در نظام سلامت کشور است، اضافه کرد: «البته ما به طرح‌های درمان نقد داریم اما معتقدیم پرداخت از جیب مردم و محرومیت ساختار وزارت بهداشت کاهش یافته اما اگر با پزشک خانواده تلاقی نکند، در آینده برای کنترل هزینه‌ها دچار مشکل می‌شویم.»او ادامه داد: «به‌روز بودن دانش پزشکی بسیار اهمیت دارد. ما از ماه آینده عضو سازمان جهانی پزشکان عمومی می‌شویم و ترجمه نخستین کتاب مدیریت پزشک خانواده به انجمن ما سپرده شده است که منبع معتبری درجهان است.»

اجرای نسخه الکترونیکی تا ٢ ماه آینده برای بیماران خاص
نهایی‌شدن نسخه الکترونیکی برای بیماران خاص تا دوماه آینده، خبری بود که مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی داد. تقی نوربخش هم در این گردهمایی با اشاره به این‌که به احتمال قوی تا دوماه آینده برای بیماران خاص درکشور بحث نسخه الکترونیکی نهایی می‌شود، «تمام تلاش ما این است که بتوانیم نسخه الکترونیکی را برای کل کشور فراگیر کنیم و اقدامات جدی برای این موضوع در دستور کار است.»

او ادامه داد: «طرح نسخه الکترونیکی از‌سال گذشته در استان یزد برای بیماران خاص آغاز شده است.»

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی خاطرنشان کرد: «درمان ناباروری با وجود این‌که طبق قانون بیمه همگانی در تعهد سازمان‌های بیمه‌گر مانند تأمین اجتماعی نیست، اما به دلیل سیاست‌های جمعیتی مقام معظم رهبری بخشی از آن زیر پوشش این سازمان است.» مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی همچنین درخصوص این‌که برخی از داروهای خارجی از تحت پوشش بیمه درآمده است، گفت: «قانون بیمه در مورد تمام دارو و تجهیزات این است. اگر دارو یا تجهیزاتی در ایران نباشد، باید پول خارجی آن را هم سازمان‌های بیمه‌گر پرداخت کنند.» نوربخش ادامه داد: «اما اگر این دارو به‌عنوان تولید داخل در ایران باشد، چون فرموده رهبر معظم انقلاب اسلامی است و براساس سیاست اقتصاد مقاومتی و سیاست‌های کلی حوزه سلامت، مجاز نیستیم که از خارج وارد کنیم.»

منبع: روزنامه شهروند

0 پاسخ

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

دیدگاهتان را بنویسید