مقاوت به ویروس و بیماری گیاهان

محصولات مزرعه به ویژه محصولات چند ساله، حامل انواع پاتوژون‌ها از جمله قارچ‌ها، باکتری‌ها، فیتوپلاسماها، ویروس‌ها و ویروئیدها هستند که موجب خسارت اقتصادی قابل ملاحظه به صنعت کشاورزی، باغبانی و گلکاری می‌شوند. همچنین آلودگی به پاتوژن‌ها جابجایی آزاد ژرم پلاسم را از یک کشور به کشور دیگر برای اهداف اصلاح محدود می‌کند. در حالی که بیماری‌های قارچی و باکتریایی را می‌توان با استفاده از ترکیبات قارچکش و باکتری کش کنترل کرد؛ ویروس‌ها، ویروئیدها و فیتوپلاسم‌ها معمولاً به تیمار شیمیایی پاسخ نمی‌دهند.

از روشهای مختلف ابداع شده برای حذف ویروس‌ها ، کشت نوک مریستم متداول ترین روش است. در برخی موارد به ویژه جایی که ویروس‌ها به برجستگی نوک مریستم حمله می‌کنند، کشت نوک مریستم با گرمادرمانی درون شیشه‌ای یا شیمی درمانی ترکیب می‌شود. انجماد درمانی نوک شاخه به عنوان تکنیک قوی برای حذف ویروس‌ها ظاهر شده است. اخیراً برق درمانی در سیب زمینی استفاده شده است. کشت نوک مریستم ویروئیدها و فیتوپلاسماها را که محدود به سلول‌های آبکش هستند، حذف می‌کند.

باید تأکید کرد که کشت نوک مریستم امکان حذف گزینشی ویروس را نمی‌دهد. این تکنیک همه ویروسهای گیاه را حذف می‌کند. گاهی حذف ویروس‌ها ساکن گیاه را در مقابل ویروس‌های قوی­تر حساس‌تر می‌کند. علاوه بر این، گیاهان عاری از ویروس شده به ویروس‌ها مقاوم نیستند. آنها می‌توانند با ویروس‌های دیگر و پاتوژن‌ها به هنگام رشد در مزرعه مجدداً آلوده شوند. بنابراین ضروری است که کشتها را به طور دوره­ای با گیاهان عاری از ویروس پایه جایگزین کرد.

استفاده از مطالب بالا بدون لینک سایت گلساران شمال ممنوع می باشد.

0 پاسخ

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

دیدگاهتان را بنویسید