گیاهان آپارتمانی

تا قرن هیجدهم، گیاهان آپارتمانی برای مردم مفهوم واقعی نداشتند و تنها در دربار برخی از سلاطین گیاهان را در گرمخانه ای شیشه ای که توسط کوره ها گرم می شد پرورش و نگهداری می دادند. ولی از اوایل قرن بیستم به علت تحولات و تغییراتی که در نحوه ی ایجاد ساختمان ها و منازل مسکونی به وجود آمد تا حدی شرایط زیست گیاهان از نظر نور و حرارت در ساختمان ها تامین گردید و افراد با ذوق برای تزیین و آرایش محیط خود به پرورش و نگهداری گیاهان آپارتمانی مبادرت ورزیدند.
پس از جنگ جهانی دوم که جمعیت شهر رو به فزونی نهاد و زندگی اپارتمانی توسعه یافته بیشتر مردم به پرورش آنها تمایل بیشتری پیدا کردند. این امر گیاه شناسان و باغبانان را وا داشت تا به شناسایی و تولید گونه های مختلف و کولتیواتهایی که برگ و گل زیباتر و بادوام تردارند، اقدام نمایند. همچنبن پیشرفت تکنولوژی باعث آمد که شرایط زیست گیاهان از نظر نور ، حرارت، رطوبت در ساختمان بهتر گردد. با توجه به ماشینی شدن زندگی انسانها در عصر حاضر و دوری آنها از طبیعت ، گیاهان آپارتمانی می توانند نقش بسزایی را در آشتی انسانها با طبیعت و همچنین آرامش روحی و روانی آنها و به وجود آوردن محیطی مطلوب چه در محل کار و چه در خانه را ایفا کنند.
امروزه با امکانات وسیع موجود و با کسب اطلاع از احتیاجات و شرایط زیست گیاهان آپارتمانی به خوبی می توان به پرورش آنها اقدام نمود. پرورش گیاهان آپارتمانی بسیار ساده است و هر شخص با ذوق و و علاقمند می تواند با زحمتی اندک در فراگیری اصول این کار موفق باشد. موفقیت هر فرد در اقدام به پرورش گیاهان بستگی به علاقمندی شخص ومیزان ارزشی دارد که شخص برای این کار قائل است به عنوان مثال موفقیت در پرورش گیاهان آپارتمانی برای شخصی که یک گلخانه مناسب در منزلش دارد با شخصی که می خواهد انواع گیاهان را با کمک زیر زمین کم نورش پرورش دهد یکسان نیست. در حقیقت قوانین اکیدی برای باغبان خانگی وجود ندارد تا شخص بتواند با پیروی از ان به نتایج قطعی برسد. البته در پرورش گیاهان آپارتمانی باید نیازهای آنها را شناخته و در طی رشد گیاه به تامین این نیازها بپردازیم علاوه بر پرورش، نگهداری از گیاهان آپارتمانی نیز بسیار حائز اهمیت است و کوتاهی در این زمینه نابودی گیاه را در پی دارد. در ادامه تعدادی از گیاهان آپارتمانی که مناسب نگهداری و در ناحیه های معتدل و مرطوب شمال کشورمان است آمده است که پس از معرفی گیاه و زیباترین گونه ها در هر گیاه، به ذکر نیازها و روش تکثیر و همچنین حساسیت های گیاه در نوشته های بعدی اقدام خواهد شد.

0 پاسخ

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

دیدگاهتان را بنویسید